| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.037" (0.94mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C1206X102K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 1NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X152K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 1.5NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X222K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 2.2NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X332K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 3.3NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X472K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 4.7NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X682K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 6.8NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X103K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 10NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X153K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 15NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X223K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 22NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
C1206X333K4REC7210KEMET |
CAP CER 1206 33NF 16V X7R 10% |
In Stock: 0 $0.09152 |