| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C900AC SFTY X1-440 Y2-300 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 pF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 2500V (2.5kV) |
| Temperature Coefficient: | Y5U (E) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | X1, Y2 |
| Applications: | Safety |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.433" Dia (11.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Lead Style: | Straight |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C410C331K5R5TAKEMET |
CER CAP |
In Stock: 0 $0.09108 |
|
C410C102K5G5TAKEMET |
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 AXIAL |
In Stock: 0 $0.09108 |
|
C947U332MZWDBAWL50KEMET |
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RAD |
In Stock: 0 $0.09108 |
|
12065A511JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 510PF 50V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.09110 |
|
C1206X223K4JAC7800KEMET |
CAP CER 0.022UF 16V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.09110 |
|
![]() |
12066A221JAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.09110 |
SR075C103KAAElco (AVX) |
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
|
SR075C103KAR3244Elco (AVX) |
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
|
SR155C183KARElco (AVX) |
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
|
![]() |
SR291E103MARElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |