| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 510 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.037" (0.94mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C1206X223K4JAC7800KEMET |
CAP CER 0.022UF 16V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.09110 |
|
![]() |
12066A221JAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.09110 |
SR075C103KAAElco (AVX) |
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
|
SR075C103KAR3244Elco (AVX) |
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
|
SR155C183KARElco (AVX) |
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
|
![]() |
SR291E103MARElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
![]() |
SR155A101KARElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.09117 |
![]() |
06036D226MAT4AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.09122 |
C0603C122J3RACTUKEMET |
CAP CER 1200PF 25V X7R 0603 |
In Stock: 0 $0.09126 |
|
C0603C122J4RACTUKEMET |
CAP CER 1200PF 16V X7R 0603 |
In Stock: 0 $0.09126 |