| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.1 pF |
| Tolerance: | ±0.25pF |
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Features: | High Q, Low Loss |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.046" (1.17mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
QCCT102Q3R9C1GV001EJohanson Technology |
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES, |
In Stock: 0 $0.09088 |
|
QCCT102Q2R2C1GV001EJohanson Technology |
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES, |
In Stock: 0 $0.09088 |
|
QCCT102Q2R7C1GV001EJohanson Technology |
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES, |
In Stock: 0 $0.09088 |
|
QCCT102Q3R0C1GV001EJohanson Technology |
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES, |
In Stock: 0 $0.09088 |
|
0101YA3R9BAT2AElco (AVX) |
CAP CER 3.9PF 16V C0G/NP0 01005 |
In Stock: 0 $0.09091 |
|
C1206X103K4JAC7800KEMET |
CAP CER 10000PF 16V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.09091 |
|
C1206X223K8JAC7800KEMET |
CAP CER 0.022UF 10V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.09091 |
|
C0603S153K5RACTUKEMET |
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 |
In Stock: 0 $0.09107 |
|
C0805S102K1RACTUKEMET |
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.09107 |
|
C0805S123M1RACTUKEMET |
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.09107 |