| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SkyCap® SR |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Temperature Coefficient: | Z5U |
| Operating Temperature: | 10°C ~ 85°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.200" (5.08mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Lead Style: | Straight |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
08051U101KAT4AElco (AVX) |
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0805 |
In Stock: 0 $0.07350 |
|
![]() |
06032U3R3BAT4AElco (AVX) |
CAP CER MICROWAVE |
In Stock: 0 $0.07350 |
C0805C151J2GAC7210KEMET |
CAP CER 150PF 200V C0G/NP0 0805 |
In Stock: 0 $0.07350 |
|
12103C474KAT4AElco (AVX) |
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.07357 |
|
![]() |
04026D475MAT4AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.07359 |
12062C223MAT2AElco (AVX) |
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.07360 |
|
08052A4R7DAT2AElco (AVX) |
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805 |
In Stock: 0 $0.07360 |
|
1206VC472JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 4700PF 250V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.07360 |
|
![]() |
08052A3R9KAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.07360 |
![]() |
12062C153MAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.07360 |