| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESD SMD Auto C0G |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Low ESL |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive, ESD Protection |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C0805C102K1GECAUTOKEMET |
CAP CER 0805 1NF 100V C0G 10% |
In Stock: 0 $0.03971 |
|
![]() |
06035C271K4T4AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
08051C472M4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
08053C222M4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
|
![]() |
06033A120J4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
06036C222KAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
06033A7R5DAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
04025U2R7BAQ2AElco (AVX) |
CAP CER MICROWAVE |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
06035A0R5DAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
08055A181MAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |