| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.7 pF |
| Tolerance: | ±0.1pF |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Ultra Low ESR |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
06035A0R5DAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
08055A181MAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
0805YA330KAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
08055C472M4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
0805YA150KAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
0603YC222K4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
08051C102M4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
|
![]() |
06033A6R0KAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
08052C102M4T2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |
![]() |
06031A2R4DAT2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.03971 |