| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.146" (3.708mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.084" (2.134mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-07-T-S-200-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-07-T-S-200-150Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-07-T-S-226-102Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-07-T-T-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 21POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-07-TM-D-250-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-200-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-236-136Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-250-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-250-SM-A-006Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |