| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 21 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.175" (4.445mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.055" (1.400mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-07-TM-D-250-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-200-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-200-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-236-136Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-250-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-250-SM-A-006Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-265-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-275-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-07-08-F-D-275-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |