| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 18 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.020" (0.508mm) |
| Length - Stack Height: | 1.000" (25.400mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-09-20-T-D-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-D-205Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-D-776Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-D-785Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-Q-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-S-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-S-835-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-S-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-T-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
DW-09-20-T-T-207Samtec, Inc. |
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |