DW-08-13-L-D-903
DW-08-13-L-D-903
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
DW-08-13-L-D-903
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Part Status:Active
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):0.217" (5.512mm)
Length - Stack Height:0.903" (22.936mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Contact Finish - Post (Mating):Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating):10.0µin (0.25µm)
Color:Black
Recommendation for You
Image Part Number Description Stock / Unit Price
DW-08-13-L-D-903-LL
DW-08-13-L-D-903-LL
Samtec, Inc.
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H