| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.550" (13.970mm) |
| Length - Stack Height: | 0.670" (17.018mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-16-S-D-240-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 432 $1.61000 |
![]() |
TW-07-07-T-D-150-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 416 $1.61000 |
![]() |
TW-08-04-L-S-300-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.61000 |
![]() |
DW-09-08-S-S-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.61000 |
![]() |
DW-09-08-S-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.61000 |
![]() |
EW-08-14-T-D-770Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 363 $1.61000 |
![]() |
TW-08-11-T-D-120-180Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 356 $1.61000 |
![]() |
DW-11-15-G-S-236Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.61000 |
![]() |
DW-11-15-G-S-365Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.61000 |
![]() |
TW-03-11-S-D-175-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.61000 |