| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 11 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.155" (3.937mm) |
| Length - Stack Height: | 0.365" (9.271mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-11-S-D-175-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-530Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-554Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-752Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |
![]() |
DW-08-20-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 324 $1.61000 |