| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.570" (14.478mm) |
| Length - Stack Height: | 0.650" (16.510mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-03-S-S-250-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 640 $1.61000 |
![]() |
TW-05-03-S-S-310-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 640 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-250-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-300-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-325-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-330-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-335-169Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-410-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-470-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
ZW-06-07-G-D-255-085Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 577 $1.61000 |