| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.283" (7.188mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-06-G-S-325-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-330-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-335-169Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-410-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
TW-06-06-G-S-470-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.61000 |
![]() |
ZW-06-07-G-D-255-085Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 577 $1.61000 |
![]() |
HW-06-09-L-D-460-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 539 $1.61000 |
![]() |
DW-05-13-L-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.61000 |
![]() |
DW-05-13-L-D-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.61000 |
![]() |
DW-05-13-L-D-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 524 $1.61000 |