| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.095" (2.413mm) |
| Length - Stack Height: | 0.425" (10.800mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-20-15-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-22-07-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
EW-17-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-15-13-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.58000 |
![]() |
DW-16-14-T-S-1050Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.58000 |
![]() |
DW-16-14-T-S-1080Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.58000 |
![]() |
DW-16-14-T-S-1130Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.58000 |
![]() |
DW-16-14-T-S-1180Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.58000 |
![]() |
DWM-14-52-T-S-230Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 126 $1.58000 |
![]() |
DW-18-08-T-S-225-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 119 $1.58000 |