| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 18 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Stack Height: | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-18-10-T-S-670Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-20-15-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-20-15-T-S-350Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-20-15-T-S-395Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-20-15-T-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-20-15-T-S-425Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-20-15-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-22-07-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
EW-17-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-15-13-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.58000 |