| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.110" (2.794mm) |
| Length - Stack Height: | 1.210" (30.734mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-14-T-D-1230Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |
![]() |
DW-08-14-T-D-945Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |
![]() |
DW-08-14-T-D-999Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |
![]() |
DW-16-11-T-S-635-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-L-S-310-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 7POS |
In Stock: 176 $1.58000 |
![]() |
DW-18-10-T-S-394Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
DW-18-10-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
|
![]() |
DW-18-10-T-S-465Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-18-10-T-S-470Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |
![]() |
DW-18-10-T-S-670Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.58000 |