| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.195" (4.953mm) |
| Length - Stack Height: | 0.705" (17.907mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-08-11-T-D-530-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-T-D-540-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-T-D-590-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-TM-D-590-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-T-D-590-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-T-D-350-290Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 16POS |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
DW-12-07-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.58000 |
![]() |
HW-09-09-T-D-515-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 337 $1.58000 |
![]() |
HW-10-08-T-D-250-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 337 $1.58000 |
![]() |
TW-09-01-L-S-120-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 334 $1.58000 |