| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.240" (6.096mm) |
| Length - Stack Height: | 0.590" (14.986mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-08-11-TM-D-590-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-T-D-590-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
HW-08-11-T-D-350-290Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 16POS |
In Stock: 394 $1.58000 |
![]() |
DW-12-07-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 348 $1.58000 |
![]() |
HW-09-09-T-D-515-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 337 $1.58000 |
![]() |
HW-10-08-T-D-250-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 337 $1.58000 |
![]() |
TW-09-01-L-S-120-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 334 $1.58000 |
![]() |
DW-10-15-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.58000 |
![]() |
DW-10-15-T-D-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.58000 |
![]() |
DW-10-15-T-D-280Samtec, Inc. |
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.58000 |