| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-13-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.55000 |
![]() |
DW-08-13-G-S-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.55000 |
![]() |
DW-08-13-G-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.55000 |
![]() |
DW-08-13-G-S-925Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.55000 |
![]() |
DW-08-13-G-S-830Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 221 $1.55000 |
![]() |
DW-08-13-G-S-866Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 221 $1.55000 |
![]() |
EW-10-20-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 211 $1.55000 |
![]() |
EW-10-20-L-S-400Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 211 $1.55000 |
![]() |
HW-08-16-T-D-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 210 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-175-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |