| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Tail: | 0.087" (2.210mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-03-13-S-D-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
DW-03-13-S-D-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
DW-03-13-S-D-915Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
DW-03-13-S-D-920Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-260-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-315-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-335-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-340-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-402-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 309 $1.55000 |