| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.130" (3.300mm) |
| Length - Stack Height: | 0.790" (20.066mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-02-T-D-120-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 356 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-125-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 356 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-175-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-250-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-350-380Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-375-365Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-500-305Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-530-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-550-250Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |
![]() |
TW-03-12-G-D-570-165Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.55000 |