| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Stack Height: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-05-14-L-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 264 $1.53000 |
![]() |
TW-11-08-T-S-500-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 263 $1.53000 |
![]() |
TW-11-08-T-S-535-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 263 $1.53000 |
![]() |
HW-05-09-T-D-393-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.53000 |
![]() |
HW-05-09-T-D-420-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.53000 |
![]() |
HW-05-09-T-D-460-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 247 $1.53000 |
![]() |
DW-09-17-T-D-280-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 240 $1.53000 |
![]() |
DWM-03-60-G-D-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 237 $1.53000 |
![]() |
DWM-03-60-G-D-585Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 237 $1.53000 |
![]() |
TW-12-05-T-S-370-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 232 $1.53000 |