| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.100" (2.540mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-10-09-G-S-380Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 444 $1.53000 |
![]() |
DW-05-11-L-D-490-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 382 $1.53000 |
![]() |
DW-05-20-L-D-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 354 $1.53000 |
![]() |
DW-05-20-L-D-815Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 354 $1.53000 |
![]() |
DW-05-20-L-D-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 354 $1.53000 |
![]() |
DW-05-20-L-D-860Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 354 $1.53000 |
![]() |
HW-06-19-L-S-1040-175-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 328 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 319 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 319 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-780Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 319 $1.53000 |