| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.205" (5.207mm) |
| Length - Stack Height: | 0.815" (20.700mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-20-L-D-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 354 $1.53000 |
![]() |
DW-05-20-L-D-860Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 354 $1.53000 |
![]() |
HW-06-19-L-S-1040-175-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 328 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 319 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 319 $1.53000 |
![]() |
DW-10-20-L-S-780Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 319 $1.53000 |
![]() |
TW-03-03-L-D-285-125-006Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 306 $1.53000 |
![]() |
EW-12-09-L-S-265Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.53000 |
![]() |
EW-12-09-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.53000 |
![]() |
HW-06-09-G-S-410-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 296 $1.53000 |