| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.152" (3.861mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.105" (2.667mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-12-L-D-705-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 594 $1.53000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-750-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 594 $1.53000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-475-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 594 $1.53000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-694-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 594 $1.53000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-744-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 594 $1.53000 |
![]() |
TW-05-02-S-S-236-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 567 $1.53000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-796-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 520 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-G-S-325-095Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 510 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-G-S-200-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 510 $1.53000 |
![]() |
HW-06-14-G-S-1149-158Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 461 $1.53000 |