| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.965" (24.511mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.169" (4.293mm) |
| Length - Stack Height: | 0.796" (20.218mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-08-08-G-S-325-095Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 510 $1.53000 |
![]() |
HW-08-08-G-S-200-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 510 $1.53000 |
![]() |
HW-06-14-G-S-1149-158Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 461 $1.53000 |
![]() |
DW-08-15-S-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.53000 |
![]() |
DW-08-15-S-S-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.53000 |
![]() |
DW-08-15-S-S-345Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.53000 |
![]() |
DW-09-11-G-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.53000 |
![]() |
DW-09-11-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.53000 |
DW-10-09-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.53000 |
|
![]() |
DW-10-09-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 444 $1.53000 |