| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.139" (3.531mm) |
| Length - Stack Height: | 0.365" (9.271mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-19-G-S-810-003Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-580Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-605Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
TW-06-12-T-D-786-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 224 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-53-S-S-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-59-L-S-551Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 6POS |
In Stock: 209 $1.50000 |
![]() |
EW-07-13-T-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.50000 |
![]() |
EW-07-13-T-D-820Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.50000 |