| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Stack Height: | 0.810" (20.574mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-05-60-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-580Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
DWM-05-60-G-S-605Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.50000 |
![]() |
TW-06-12-T-D-786-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 224 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-53-S-S-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.50000 |
![]() |
DWM-06-59-L-S-551Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 6POS |
In Stock: 209 $1.50000 |
![]() |
EW-07-13-T-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.50000 |
![]() |
EW-07-13-T-D-820Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.50000 |
![]() |
TW-14-01-T-S-120-065Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 200 $1.50000 |