| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.098" (2.489mm) |
| Length - Stack Height: | 0.130" (3.302mm) |
| Length - Tail: | 0.095" (2.413mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-01-S-D-145-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.50000 |
![]() |
TW-04-01-G-D-120-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 810 $1.50000 |
![]() |
EW-04-20-G-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 783 $1.50000 |
![]() |
HW-05-10-S-S-415-195Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 693 $1.50000 |
![]() |
HW-05-11-L-D-400-430Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 656 $1.50000 |
![]() |
HW-05-11-L-D-625-126Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 656 $1.50000 |
![]() |
HW-06-12-G-S-650-140Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 644 $1.50000 |
![]() |
TW-05-12-G-S-487-312Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 640 $1.50000 |
![]() |
TW-05-12-G-S-500-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 640 $1.50000 |
![]() |
HW-05-16-G-D-204-120Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 637 $1.50000 |