| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.185" (4.699mm) |
| Length - Stack Height: | 0.935" (23.749mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-13-T-D-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-981Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-TM-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |
![]() |
EW-08-14-G-S-890Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 206 $1.47000 |
![]() |
TW-13-02-T-S-120-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.47000 |
![]() |
DW-14-13-T-S-470Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
DW-14-13-T-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
DW-14-13-T-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
DW-15-14-T-S-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
HW-10-10-T-S-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.47000 |