| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.210" (5.334mm) |
| Length - Stack Height: | 0.890" (22.606mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-13-02-T-S-120-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.47000 |
![]() |
DW-14-13-T-S-470Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
DW-14-13-T-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
DW-14-13-T-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
DW-15-14-T-S-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.47000 |
![]() |
HW-10-10-T-S-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.47000 |
![]() |
HW-10-10-T-S-650-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.47000 |
![]() |
HW-10-10-T-S-675-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 186 $1.47000 |
![]() |
DW-07-12-T-D-807-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.47000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-625-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.47000 |