| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.700" (17.780mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-16-11-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
DWM-05-59-S-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
EW-15-12-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
EW-15-12-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
EW-16-11-T-S-435Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
DW-08-20-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.47000 |
![]() |
DW-08-20-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.47000 |
![]() |
HW-06-15-G-S-310-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.47000 |
![]() |
HW-06-15-G-S-328-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |