| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.755" (19.177mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.135" (3.429mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-15-12-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
EW-15-12-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
EW-16-11-T-S-435Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.47000 |
![]() |
DW-08-20-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.47000 |
![]() |
DW-08-20-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.47000 |
![]() |
HW-06-15-G-S-310-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.47000 |
![]() |
HW-06-15-G-S-328-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-866Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |
![]() |
DW-07-13-T-D-895Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.47000 |