| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Stack Height: | 0.395" (10.033mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-11-L-D-618-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.45000 |
![]() |
HW-04-11-L-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 610 $1.45000 |
![]() |
HW-04-11-L-D-500-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 610 $1.45000 |
![]() |
HW-04-11-L-D-590-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 610 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-220-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-225-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-250-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-250-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-255-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-280-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |