| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.106" (2.692mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-09-G-S-255-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-09-G-S-280-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-11-G-S-135-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
TW-06-11-G-S-145-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.45000 |
![]() |
HW-06-08-L-D-290-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 539 $1.45000 |
![]() |
EW-08-12-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.45000 |
![]() |
EW-08-12-G-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.45000 |
![]() |
DW-06-15-L-D-290Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 504 $1.45000 |
![]() |
DW-06-15-L-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 504 $1.45000 |
![]() |
DW-06-15-L-D-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 504 $1.45000 |