| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.030" (0.762mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-08-01-L-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 166 $1.42000 |
![]() |
DWM-07-01-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.42000 |
![]() |
DWM-08-01-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 157 $1.42000 |
![]() |
HDWM-08-01-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 157 $1.42000 |
![]() |
DW-18-15-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.42000 |
![]() |
DW-18-15-T-S-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.42000 |
![]() |
DW-19-16-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.42000 |
![]() |
DW-14-20-T-S-820Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.42000 |
![]() |
DW-14-20-T-S-865Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.42000 |
![]() |
DW-14-20-T-S-860Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 14POS |
In Stock: 130 $1.42000 |