| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.315" (8.000mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-15-T-D-360-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
DWM-04-53-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 8POS |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
TW-11-10-T-S-381-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 232 $1.42000 |
![]() |
EW-07-20-T-D-603Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 228 $1.42000 |
![]() |
EW-07-20-T-D-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 228 $1.42000 |
![]() |
TW-07-03-T-D-160-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.42000 |
![]() |
TW-07-03-T-D-215-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.42000 |
![]() |
TW-07-03-T-D-230-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.42000 |
![]() |
TW-07-03-T-D-235-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.42000 |
![]() |
TW-07-03-T-D-271-102Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.42000 |