| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.133" (3.378mm) |
| Length - Stack Height: | 0.598" (15.200mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-03-61-L-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 237 $1.42000 |
![]() |
DWM-06-53-G-S-256Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
DWM-06-53-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
DWM-06-53-G-S-320Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
HW-07-15-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
HW-07-15-T-D-360-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
DWM-04-53-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 8POS |
In Stock: 236 $1.42000 |
![]() |
TW-11-10-T-S-381-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 232 $1.42000 |
![]() |
EW-07-20-T-D-603Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 228 $1.42000 |
![]() |
EW-07-20-T-D-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 228 $1.42000 |