| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.965" (24.511mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.190" (4.826mm) |
| Length - Stack Height: | 0.775" (19.685mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-08-12-T-S-830-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 193 $1.41000 |
![]() |
EW-13-14-T-S-770Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.41000 |
![]() |
HW-10-15-T-S-380-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.41000 |
![]() |
HW-10-15-TM-S-394-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.41000 |
![]() |
DW-16-08-T-S-250-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.41000 |
![]() |
DW-16-08-T-S-260-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.41000 |
![]() |
DW-16-08-T-S-300-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.41000 |
![]() |
DWM-07-51-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.41000 |
![]() |
DW-12-19-T-S-1035Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.41000 |
![]() |
DW-12-19-T-S-1122Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.41000 |