| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.079" (2.007mm) |
| Length - Stack Height: | 1.141" (28.981mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-19-T-D-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.41000 |
![]() |
DW-06-19-T-D-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.41000 |
![]() |
DW-06-19-T-D-984Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.41000 |
![]() |
DWM-06-51-S-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.41000 |
![]() |
HDWM-05-54-TM-D-260-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 204 $1.41000 |
![]() |
DW-12-14-T-S-800-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 197 $1.41000 |
![]() |
HW-08-12-T-S-775-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 193 $1.41000 |
![]() |
HW-08-12-T-S-830-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 193 $1.41000 |
![]() |
EW-13-14-T-S-770Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.41000 |
![]() |
HW-10-15-T-S-380-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.41000 |