| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.108" (2.743mm) |
| Length - Stack Height: | 0.512" (13.005mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-08-13-L-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.41000 |
![]() |
DW-08-15-G-S-225-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 341 $1.41000 |
![]() |
DW-08-15-G-S-400-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 341 $1.41000 |
![]() |
TW-10-06-T-S-250-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.41000 |
![]() |
TW-10-06-T-S-285-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.41000 |
![]() |
TW-10-06-T-S-310-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.41000 |
![]() |
TW-10-06-T-S-380-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.41000 |
![]() |
TW-10-06-T-S-425-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.41000 |
![]() |
TW-10-06-T-S-450-111Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.41000 |
DW-12-07-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.41000 |