| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.233" (5.918mm) |
| Length - Stack Height: | 0.787" (20.000mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-20-G-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 502 $1.41000 |
![]() |
DW-03-15-S-D-250-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 501 $1.41000 |
![]() |
HW-07-10-L-S-518-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 7POS |
In Stock: 485 $1.41000 |
![]() |
DW-09-15-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.41000 |
![]() |
DW-09-15-G-S-255Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.41000 |
![]() |
DW-09-15-G-S-280Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.41000 |
![]() |
DW-09-15-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.41000 |
![]() |
HW-04-09-T-D-375-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.41000 |
![]() |
HW-04-09-T-D-450-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.41000 |
![]() |
HW-04-09-T-D-500-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.41000 |