| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.215" (5.461mm) |
| Length - Stack Height: | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-09-T-D-500-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.41000 |
![]() |
DW-06-19-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.41000 |
![]() |
DW-06-19-T-D-800Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 425 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-250-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 414 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-180-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-180-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-200-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-220-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-222-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.41000 |
![]() |
TW-04-09-L-D-225-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 387 $1.41000 |