| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.765" (19.431mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.268" (6.807mm) |
| Length - Stack Height: | 0.497" (12.624mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-10-T-D-555-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 262 $1.36000 |
![]() |
HW-06-10-T-D-625-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 262 $1.36000 |
![]() |
HW-06-10-T-D-490-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 262 $1.36000 |
![]() |
HW-02-10-G-D-522-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 251 $1.36000 |
![]() |
DW-07-13-G-S-930Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-170-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-178-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-180-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-210-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |