| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.107" (2.718mm) |
| Length - Stack Height: | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-07-02-T-D-178-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-180-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
TW-07-02-T-D-210-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 227 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-660Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-755Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |