| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.176" (4.470mm) |
| Length - Stack Height: | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Tail: | 0.087" (2.210mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-06-G-D-420-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-425-116Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-450-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-452-118Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
TW-03-06-G-D-510-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.36000 |
![]() |
EW-06-09-S-S-300-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 371 $1.36000 |
![]() |
TW-02-12-S-D-845-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 359 $1.36000 |
![]() |
TW-02-12-S-D-850-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 359 $1.36000 |
![]() |
TW-02-12-SM-D-855-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 359 $1.36000 |
![]() |
TW-03-10-G-D-300-185Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 348 $1.36000 |