| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Stack Height: | 0.875" (22.225mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
DW-14-07-T-S-200-002Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 176 $1.35000 |
|
![]() |
DW-10-14-T-S-1115-003Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 157 $1.35000 |
![]() |
DW-17-08-T-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.35000 |
![]() |
DW-17-08-T-S-290Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.35000 |
![]() |
DW-17-08-T-S-315Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 17POS |
In Stock: 153 $1.35000 |
![]() |
DW-13-12-T-S-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 145 $1.35000 |
![]() |
HW-10-16-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 133 $1.35000 |
![]() |
HW-10-16-T-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 133 $1.35000 |
![]() |
HW-10-16-T-S-255-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 133 $1.35000 |
![]() |
DW-03-11-L-T-602Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 783 $1.36000 |