| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.165" (4.191mm) |
| Length - Stack Height: | 0.335" (8.509mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-14-10-T-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.35000 |
![]() |
EW-15-09-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.35000 |
![]() |
EW-15-09-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.35000 |
![]() |
DWM-06-51-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.35000 |
![]() |
HW-06-09-L-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 198 $1.35000 |
![]() |
HW-09-09-T-S-512-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 192 $1.35000 |
![]() |
EW-06-14-G-S-875-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 191 $1.35000 |
DW-14-07-T-S-200-002Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 176 $1.35000 |
|
![]() |
DW-10-14-T-S-1115-003Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 157 $1.35000 |
![]() |
DW-17-08-T-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.35000 |